WordPress.com czy WordPress.org – co wybrać?
Decyzja zapadła: chcesz postawić swoją stronę internetową, używając WordPress. Co wybrać – WordPress.com czy WordPress.org? W tym tekście wyjaśnię najważniejsze różnice i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.
WordPress.com czy WordPress.org – koszty
WordPress.com to platforma bezpłatna. Nie potrzeba zewnętrznego hostingu ani nazwy zewnętrznej domeny – po prostu wchodzisz, zakładasz konto i od razu możesz budować swoje miejsce w sieci. Twój adres jest subdomeną w wordpress.com, czyli Twoja strona będzie się nazywać np. aniakowalska.wordpress.com (aby uruchomić witrynę z niestandardową nazwą domeny, trzeba wykupić chociażby podstawowy pakiet za 4$ miesięcznie).
Natomiast WordPress.org to oprogramowanie typu open source – sam w sobie nie kosztuje nic, ale trzeba zapłacić za zewnętrzny hosting i własną domenę.
WordPress.com – organiczenia
WordPress.com może kusić fanów szybkich rozwiązań, jednak warto pamiętać, że bezpłatna wersja niesie za sobą pewne ograniczenia. Co prawda dostajesz 3 GB miejsca na dysku i nie martwisz się o kwestie hostingu, ale to jednoczesna zgoda na reklamy, które będą się pojawiać na założonej stronie.
Myślisz o samodzielnym projektowaniu swojego wirtualnego miejsca? Niestety, na WordPress.com nie poszalejesz – konfiguracje czy zmiany w kodzie nie są możliwe, a wtyczki można instalować dopiero przy wyższych abonamentach (25$ i 45$ miesięcznie). Również pod względem wizualnym masz trochę mniej opcji niż przy WordPress.org, bo liczba dostępnych motywów jest ograniczona. Wciąż liczy się ją w setkach, ale to i tak o wiele mniej, niż proponuje nam WordPress.org, czyli ponad 7000 motywów.
WordPress.org – możliwości
Ze strony WordPress.org pobiera się pliki WordPressa i instaluje je na zakupionym hostingu (wybierając jedną z dwóch metod instalacji). Od początku masz dostęp do bazy danych i FTP.
Jest to obiektywnie trudniejsze niż instalacja WordPress.com, ale:
1. Firmy, które oferują hosting, mogą to zrobić za Ciebie, jeśli nie wiesz, jak to zrobić;
2. Ten jednorazowy wysiłek otwiera wiele wirtualnych drzwi:
- próbujesz raz, a potrafisz już zawsze,
- instalujesz takie wtyczki, których potrzebujesz,
- wybierasz z kilku tysięcy motywów i każdy dostosowujesz do swoich wymagań,
- wprowadzasz dowolne konfiguracje i zmiany w kodzie (uwierz – to może się przydać).
WordPress.com czy WordPress.org – bezpieczeństwo i wsparcie
Na WordPress.com Twoja strona jest bezpieczna: ma podstawowe opcje bezpieczeństwa i kopie zapasowe. WordPress.com zajmuje się też aktualizacją oprogramowania, więc w ogóle nie musisz się tym interesować.
Jeżeli potrzebujesz pomocy technicznej, przy bezpłatnej wersji niestety go nie otrzymasz. Dopiero najniższy abonament daje możliwość czatu na żywo z osobą od wsparcia technicznego albo wysłania maila z zapytaniem.
WordPress.org jest stworzony zgodnie ze standardami bezpieczeństwa i jego instalacja nie jest dla Twojej strony zagrożeniem. Oczywiście możesz zwiększyć bezpieczeństwo witryny, a zrobisz to dzięki zainstalowaniu jednej ze specjalnych wtyczek. O kopie musisz zadbać samodzielnie, tak jak i o aktualizacje. Spokojnie, to nie jest skomplikowane – szczególnie aktualizacje zajmują tylko chwilę. W panelu administracyjnym WordPress zobaczysz powiadomienie, że należy go zaktualizować, a robi się to jednym kliknięciem.
Co ze wsparciem technicznym? Z samego kanału WordPress.org pomocy nie otrzymasz, ale Twój dostawca hostingu WordPress na pewno doradzi i odpowie na Twoje pytania. Taki support reaguje też w przypadku poważniejszych kłopotów ze stroną.
Musisz też wiedzieć, że Internet pełen jest nieoficjalnych kanałów wsparcia, samouczków, tutoriali i poradników, które pomogą Ci rozwiązać niektóre problemy związane z WordPress. Jeśli więc na WordPress czujesz się choć trochę swobodnie, prawdopodobnie poradzisz sobie z niewielkimi kłopotami.
WordPress.com czy WordPress.org – zarabianie
Jeśli interesują Cię kwestie monetyzacji strony (czyli chcesz na niej zarabiać), na pewno dobrze wiedzieć, że strony bezpłatne i osobiste, postawione na wordpress.com, nie mogą zarabiać. Dopiero wersje premium dają taką możliwość.
WordPress.com nada się więc dobrze do osobistego, krótkotrwałego projektu, w który nie chcesz inwestować albo w ramach zabawy: na hobby lub blog (uwaga! Po roku i tak trzeba zapłacić za domenę). To również świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się o aspekty techniczne, takie jak kopie zapasowe czy aktualizacje strony.
Natomiast WordPress.org polecam do tworzenia biznesowej strony internetowej lub bloga, co do którego masz poważniejsze plany. I jeśli lubisz czasem co nieco pozmieniać na stronce, na przykład używając niestandardowego kodu.
WordPress.com to może i prostsza instalacja, ale też sporo ograniczeń, które zdjąć można – a jakże – dopiero po wykupieniu wersji płatnej. Na dłuższą metę i tak wordpress.org jest bardziej opłacalną opcją. Daje też o wiele więcej możliwości, którym na pewno chętnie się przyjrzysz, kiedy nadejdzie czas na zmiany na Twojej stronie internetowej.
Podsumowanie
WordPress.com
WordPress.org
Hosting zapewniony – darmowy hosting i 3 GB wolnego miejsca na pliki Twojej strony
Ty dbasz o hosting – płacisz za zewnętrzny hosting. Ilość miejsca na serwerze zależy od hostingu, który kupisz
Darmowa subdomena, np. aniakowalska.wordpress.com. Jeżeli chcesz swoją stronę nazwać inaczej, kupujesz wersję premium
Własna domena – samodzielnie kupujesz domenę o wybranej nazwie
Back upy i bezpieczeństwo – podstawowy pakiet bezpieczeństwa, kopie zapasowe i utrzymanie strony
Sam(a) dbasz o bezpieczeństwo – kopie zapasowe, aktualizacje i utrzymanie witryny leżą po Twojej stronie
Darmowe motywy – do wyboru motywy proponowane przez WordPress.com, nie można użyć własnych
Tysiące motywów – zainstalujesz każdy motyw z repozytorium WordPress.org i z zewnętrznych źródeł
Dostosowywanie – wprowadzasz tylko podstawowe zmiany na stronie, za więcej możliwości musisz zapłacić
Nieograniczone zmiany – pełna wolność i kontrola nad swoją stroną. Bez przeszkód wprowadzisz nawet niestandardowy kod
Podstawowe wtyczki związane z udostępnianiem i komentowaniem treści. Brak możliwości instalacji
Nieograniczona instalacja darmowych i płatnych wtyczek, które np. rozszerzą funkcjonalność strony
Reklamy? Tak, tylko nie Twoje – WordPress.com nie pozwala na monetyzację strony lub bloga. Dodaje za to swoje reklamy na Twoją witrynę, chyba że zapłacisz abonament
Zamieścisz reklamy i bez przeszkód możesz zarabiać pieniądze za pośrednictwem strony. Jednocześnie nikt nie doda reklam bez Twojej zgody
Dołącz do darmowego kursu Szkoła Gutenberga i poznaj narzędzia, których używam do tworzenia stron internetowych dla klientów
Bycie na liście studentów Szkoły Gutenberga to szereg korzyści.
W newsletterze poruszamy się wokół trzech tematów.
Biznes
Poznasz sposoby na zarabianie pieniędzy dzięki WordPressowi.
Tworzenie stron
Nauczysz się budować strony. Nie potrzebujesz programistów i page builderów.
WordPress
Dowiesz się jak poruszać się swobodnie w świecie WordPressa.