Zmiana wtyczki YoastSEO na Rank Math
|

Migracja Yoast SEO do RankMath

Siemaneczko. Ostatnio opublikowałem kilka filmów odnośnie wtyczki Rank Math, czyli najlepszej wtyczki do SEO moim zdaniem. No i dostałem kilka podobnych pytań: – używam w tym momencie Yoast, i jak przejdę na RankMath czy to będzie bezobsługowe, czyli czy w domyśle można eksportować ustawienia, z Yoast SEO do RankMath.

Wszystko jest zrobione pod Yoast i czy po kolei trzeba będzie uzupełniać wszystkie dane w podstronach i we wpisach? – nie będzie trzeba. I właśnie zmieniamy klientce stronę z Elementora na Gutenberga, więc tak naprawdę budujemy nową i przenosimy tylko wpisy, zdjęcia, wszystkie media i właśnie ustawienia SEO. Więc w tym filmie pokażę jak to zrobić.

Postawiłem stronę na stagingu na Smarthost, no bo tam mogę sobie łatwo stagingi robić. Czyli to jest kopia zapasowa. Robię taką samą stronę, zobacz: abstaging1. I tutaj mamy agataborowska.pl i te strony są identyczne tylko na dwóch różnych hostingach. No i tak sobie mogę przenosić pomiędzy stronami różnymi na kilka sposobów, różne rzeczy. Natomiast dzisiaj postawiłem ten staging po to, żeby tutaj zainstalować Rank Math, bo w tej chwili mamy Yoast SEO.

Migracja SEO strony

Stara strona jest na Yoast SEO, a my chcemy żeby było na nowej Rank Math z takimi samymi ustawieniami. Tytuł strony jest: Agata Borowska Podcastynacja. Description: Pomogę Ci z tekstem: napiszę lub ulepszę. Stwórzmy content, który będzie dla Ciebie pracował. To samo będzie na pewno w ustawieniach wtyczki Yoast, dlatego Ci już to pokazuje. Strony, albo w zasadzie – edytuj stronę. Ta strona jest zrobiona w Elementorze, więc tutaj mi się pokaże “Edytuj w Elementor” ale to nie ma znaczenia, bo chcę tylko ustawienia wtyczki.

Ustawienia wtyczki będą takie, że tytuł i opis ten który Ci przed chwilą pokazywałem to on się stąd wybierze w kodzie strony. Bo w ogóle w optymalizacji strony chodzi o to, żeby Google’owi jak najlepiej przekazać co jest na tej stronie. No i tutaj mamy taki tytuł i opis, więc jeśli zainstalujemy Rank Math i będziemy mieli taki sam tytuł i opis na stronie głównej to znaczy, że wszystko się udało.

Instalacja Wtyczki do SEO Rank Math

Więc klikamy: “Wtyczki” -> “Dodaj nową” i teraz instalujemy Rank Math nie wywalając starej wtyczki Yoast SEO. To jest bardzo ważne. Mamy Rank Math, klikamy “Zainstaluj”. Jak zainstalować wtyczkę i wprowadzić poprawne ustawienia pokazywałem w innym filmie. Możesz sobie później zobaczyć jak skonfigurować Twoją witrynę właśnie od samego początku dobrze. Dlatego tutaj będę wszystko pomijał, tylko pokaże tryb zaawansowany w kreatorze.

Uruchom kreatora i już Rank Math wie, że mamy wszystkie ustawienia w Yoast SEO i chcemy dane wejściowe wszystkie, które są tutaj ustawione.

Importowanie ustawień SEO

Więc: “Rozpocznij importowanie” – to trwa dosłownie parę sekund. Jeśli ta strona nie jest rozbudowana, to nie powinno być tutaj jakichś długich przestojów. Mamy już 100%. To przy okazji powiem Ci, że jeśli chcesz dostać informacje, o których też nie mówię tutaj na YouTube, to zapisz się na newsletter, bo tam mówię właśnie o SEO dla WordPressa. Tutaj nie będę nic robił, z tego względu, że chciałem tylko importować te wszystkie dane. Natomiast właśnie tak jak mówiłem, pokazuję to wszystko w filmie, więc tam sobie na spokojnie to obejrzyj.

Dzisiaj jest najważniejszy import. A tu jeszcze to ustawię, a co, że ma być nofollow. Wracam do kokpitu i mam Rank Math i Yoast w tym momencie, więc wywalam Yoast. Klikamy “Usuń” i w tym momencie mamy to usunięte i teraz sprawdzamy czy nam się wszystko poprawnie zczytałozbadaj – zbadaj stronę, czy tam tak naprawdę pokaż źródło strony – no i mamy tutaj: Agata Borowska Podcastynacja. Description jest: Pomogę Ci z tekstem: napiszę lub ulepszę. Stwórzmy content, który będzie dla Ciebie pracował.

Więc wszystko jest tak samo jak było przed chwilą w Rank Math. Zobaczmy jeszcze, czy we wpisie tak samo widać: “Edytuj stronę”. No i Rank Math domyślnie nam się pokazuje tutaj, ale myślę, że dobrym pomysłem jest pokazać jak to zrobić pod edytorem. Tutaj mamy nasze ustawienia główne: “Edytuj fragment rozszerzony” i zobacz, jest wszystko to samo, co było napisane przed chwilą w Yoast SEO, więc udało nam się wszystko dobrze zmigrować i super sprawa to jest. Jeszcze może być jeden case, który będzie występował w przypadku tym właśnie naszym.

Nie zawsze będzie tak, że możemy sobie skopiować całą stronę, bo w moim przypadku byłoby to bez sensu. Robię lekką stronę w Gutenbergu i kopiuję to wszystko tutaj do nowej strony – no lepiej zrobić stronę od nowa i po prostu importować to co jest potrzebne i między innymi są potrzebne ustawienia Rank Math. W związku z tym bierzemy sobie wtedy Rank Math, bo już na starej stronie możemy zainstalować jedną i drugą wtyczkę i wszystko przenieść. I tutaj mamy: “Status i narzędzia”. Klikamy: “Status i narzędzia” i mamy: “Import i eksport” i eksportujemy sobie tu wszystkie tytuły i tak dalej, klikamy: Export: i potem jak się domyślasz generuje nam się plik. Ten plik zapisujemy i potem klikamy “Import”, oczywiście na tej nowej stronie “Przeglądaj” no i ten plik importujemy i mamy to zrobione.

Jeśli masz jakieś pytania to śmiało napisz komentarz. Tutaj pokażę Ci się film jak zrobić przekierowania 301. Bardzo ważna rzecz, gdy zmieniamy coś na stronie albo przenosimy stronę. I drugi film z ustawieniami Rank Math, jeśli robisz to od samego początku. Mam nadzieję, że subskrybujesz. Jeśli nie, to kliknij. I widzimy się w kolejnym filmie. Elo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *