Gutenberg jak WordPress

Odświeżony WordPress. Jestem pod wrażeniem

W tym tygodniu pojawił się nowy WordPress 5.7. Zmiany zrobiły na mnie spore ważenie. Uważam, że idziemy w bardzo dobrym kierunku pod wieloma względami. Jestem wdzięczny, że ktoś rozwija produkt, na którym mogę pracować i budować biznesy dla klientów. W tym wpisie przybliżę Ci najważniejsze zmiany.

Gutenberg prawie tak łatwy jak Elementor

Każdy kto pracował w Elementorze, wie, że to proste – między innymi z tego powodu, że możemy przeciągać elementy, których chcemy użyć. Dzięki temu budujemy wygląd witryny bez kodowania. No i Gutenberg (edytor do budowania stron, artykułów na WordPress) idzie w tym samym, dobrym kierunku.

Oznacza to, że będzie można jeszcze łatwiej budować strony internetowe, nie obciążając witryny dodatkowym kodem z wtyczki – to największy zarzut w kierunku narzędzi no-code, czyli page buliderów dostępnych obecnie na rynku, takich jak Divi czy wspomniany wcześniej Elementor.

Drag and drop w Gutenbergu

Po polsku: “przeciągnij u upuść”. To jedna z najlepszych zmian. Brakowało mi tego w Gutenbergu. Teraz można dodawać nowe blogi na 3 sposoby, a jednym z nich jest właśnie przeciągnięcie elementu z lewej strony do edytora. Zauważyłem, że nie trzeba nawet przeciągać – wystarczy kliknąć.

HTTPS jednym kliknięciem

Miałem w planach zrobić film na Youtube o tym, dlaczego nie warto używać wtyczki Really Simple SLL, która udaje, że strona działa po SSL. Ale teraz wdrożenie jest tak proste, że chyba nie trzeba.

Chociaż… często widzę, że na grupach facebookowych użytkownicy WordPress pytają o wtyczki do funkcji, które są w core WordPressa, więc może warto jednak edukować z tego zakresu.

W każdym razie fakt jest taki, że kiedyś (jeszcze tydzień temu) trzeba było zmienić adresy w bazie danych za pomocą wtyczki lub w konsoli, a dziś – jeśli mamy zainstalowany certyfikat na serwerze – to wystarczy jedno kliknięcie.

Resetowanie hasła użytkownika

Do tej pory, kiedy kogoś rejestrowaliśmy, trzeba było mu wysłać hasło. To zawsze jakieś zagrożenie dla bezpieczeństwa, bo jednak hasło znajduje się w jakimś komunikatorze lub mailu.

Teraz możemy stworzyć użytkownika i wysłać link do zresetowania hasła. Aby to zrobić, wchodzimy w: Użytkownicy -> Wszyscy użytkownicy i pod nazwą pojawia nam się link.

Nowe kolory na zapleczu

Pierdoła, ale cieszy oko. Odświeżone kolorki na zapleczu, przyjemny niebieski po najechaniu na menu po lewej stronie. Trochę inne kolory komunikatów. Lubię takie detale.

Więcej ciekawych zmian

Wymienione zmiany wyżej to tylko ułamek ulepszeń. Pełną listą nowości znajdziesz na oficjalnej stronie WordPressa: https://make.wordpress.org/core/2021/02/23/wordpress-5-7-field-guide/

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *