Gdzzie wykupić domenę

Na co zwrócić uwagę przy rejestracji domeny internetowej

W tym wpisie opowiem Ci o podstawowych sprawach związanych z domeną Twojej strony internetowej. Wierzę, że pomoże Ci to przejść gładko przez proces zamawiania jej i pozwoli uniknąć błędów, które – niestety – mogą kosztować grube pieniądze. Dowiedz się, jak nie stracić domeny internetowej.

Czym jest domena internetowa?

Domena to adres Twojej strony internetowej. W zasadzie fachowo „adresem” jest tylko końcówka (czyli na przykład: „.pl”), a ten człon wcześniej to nazwa domeny. Jednak potocznie całość jest uznawana jako domena.

Domena najwyższego rzędu w Polsce to .pl. Jest to najpopularniejsze, najłatwiejsze do zapamiętania i zwykle najtańsze rozwiązanie.

Czy nazwa domeny ma znaczenie dla SEO?

Czy słowa kluczowe powinny być zawarte w adresie strony? Wydawać by się mogło, że jeśli np. internauta będzie szukał fryzjera w Warszawie, to wyszukiwarka jako pierwszą pokaże mu stronę pod adresem: fryzjerwarszawa.pl. Nie jest to jednak przepis na to, by być wysoko w Google. Oficjalnie potwierdzono, że nie ma to znaczenia. Ważniejszy jest tytuł strony, jej struktura i wiele innych czynników, które można by długo wymieniać – na co pewnie przyjdzie pora w oddzielnym wpisie.

Większe, potwierdzone znaczenie dla SEO ma wiek domeny. Łatwiej będzie pozycjonować tę, która ma więcej lat niż stronę założoną wczoraj. To drugie oczywiście też jest do zrobienia, znowu w grę wchodzi szereg niuansów.

Na co zwrócić uwagę przy wybieraniu domeny?

Zdarza się, że skuszeni niską ceną klienci kupują domenę za 0 zł za rok. Jak to możliwe, że nie jest to najtańsze rozwiązanie? Otóż po dwóch albo trzech latach trzeba i tak zapłacić więcej, niż kiedy regularnie co roku płacimy daną kwotę. Warto doczytać w regulaminie, na jak długo związujemy się z usługodawcą, bo może się okazać, że brak „opłaty startowej” skutkuje bardzo długim zobowiązaniem wobec tych, którzy będą nam dostarczać usługę.

Doczytać trzeba też warunki przeniesienia domeny do innej firmy – może się zdarzyć tak, że kupimy domenę za 0 zł, a regulamin nie pozwoli jej przenieść albo, mimo przeniesienia, zażyczy sobie opłat jeszcze przez wiele miesięcy.

Jak przekierować ruch z domeny na hosting w innej firmie?

Takie sprawy załatwia się poprzez DNS-y. Przeważnie ustawiamy dwa adresy naszego hostingu w zakładce „serwery DNS”.

Gdzie kupić domenę?

Nie ma to wielkiego znaczenia – może być w innej firmie, niż mamy hosting. Ważne natomiast jest to, by domena od początku była zarejestrowana na Ciebie i… aby firma, która świadczy tę usługę, nie upadła. Wspominam o tym nie bez przyczyny: niedawno klienci strony fachowcy.pl doświadczyli tego, co zdarzy się, jeśli usługodawcy złoży wniosek o upadłości… Z dnia na dzień stracili dostęp do swoich stron internetowych i kont pocztowych.

Czym jest kod authinfo?

I dlaczego ważne jest, aby jego zdobycie nie wiązało się z długimi procedurami?

Kod authinfo to kod, który pozwala na transfer domeny do innego operatora. Po taki kod może się zgłosić właściciel domeny. To dlatego tak ważne jest, żeby od początku być właścicielem adresu swojej strony internetowej.

Jeśli współpraca z Twoim dostawcą domeny układa się dobrze, prawdopodobnie takie sprawy nie będą Cię interesować. Jednak co w przypadku, kiedy współpraca zacznie się sypać, a domena nie jest zarejestrowana na Ciebie? Firma może odmówić Ci udostępnienia kodu authinfo.

Zatem jeżeli w trakcie powstawania strony nie zajmujesz się rejestracją, poproś, by było to zrobione na Twoje dane. Co ważne, adres e-mail przypisany do domeny ma być mailem, którego będziesz używał również za jakiś czas – bo tam w razie potrzeby przyjdzie ten kod.

Czy to możliwe, żeby przeniesienie domeny do innego operatora kosztowało 20 tysięcy złotych? Jedna z historii z życia mówi, że tak. Pewna osoba chciała odejść z firmy i odzyskać „swoją domenę”, a właściciel zażądał za nią 20 tysięcy. Czy to etyczne? Nie. Czy zgodne z prawem? Pewnie to zależy. Ale jeśli nie ma umów, które by potwierdzały, że jesteś właścicielem adresu strony internetowej, przeniesienie może nie być proste.

Sprawy komplikują się również w sytuacjach losowych. Właściciel firmy może mieć wypadek, a rodzina nie ma pojęcia co to hosting i domena. Co wtedy?

Wydanie kodu authinfo

Zerknij też na listę operatorów domen, którzy nie robią problemów z authifno. Jeśli kiepsko trafisz może się okazać, że aby uzyskać kod authinfo trzeba złożyć oświadczenie i wniosek, potem wysłać je pocztą listem poleconym, dowiedzieć się, że wniosek zawiera drobny błąd i całą procedurę musieć powtarzać od nowa… Wciąż istnieją firmy, w których proste rzeczy stają się tak skomplikowane. Dobrzy usługodawcy podają to przez panel.

Na kogo zarejestrowana jest domena? Sprawdzisz to tutaj: WHOIS

Czy domenę i konto pocztowe trzeba mieć w tym samym miejscu?

Dobrze wiedzieć, że pocztę elektroniczną można mieć w innym miejscu w sieci, a nie tam, gdzie hosting strony internetowej. Możesz kupić niezależny hosting do strony i tam przekierować ruch poczty.

Gdzie kupić domenę i hosting?

Na koniec chciałbym podsunąć Ci miejsce, które warto odwiedzić, kiedy będziesz poszukiwać domeny i hostingu. Wraz z Thecamels przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny rabat:

Hosting WordPress
Hosting WordPress

Dołącz do darmowego kursu Szkoła Gutenberga i poznaj narzędzia, których używam do tworzenia stron internetowych dla klientów


Bycie na liście studentów Szkoły Gutenberga to szereg korzyści.
W newsletterze poruszamy się wokół trzech tematów.

Biznes

Poznasz sposoby na zarabianie pieniędzy dzięki WordPressowi.

Tworzenie stron

Nauczysz się budować strony. Nie potrzebujesz programistów i page builderów.

WordPress

Dowiesz się jak poruszać się swobodnie w świecie WordPressa.

Szkoła Gutenberga


Szkoła Gutenberga [cta - wpis]

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Ad21 sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu newslettera zawierającego treści informacyjnych, marketingowych dotyczących portalu wpziom.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.