Strona internetowa w Canva

Strona internetowa w Canva – poradnik, wady i zalety. Canva vs. WordPress

Siemaneczko. W tym filmie pokażę Ci narzędzie Canva, na którym od zeszłego tygodnia można zrobić stronę internetową i tylko dlatego Ci je pokazuję, bo u mnie na kanale mówimy o biznesie na WordPressie i o stronach internetowych. I pytanie czy to jest konkurencja dla WordPressa i czy można z WordPressa zrezygnować na rzecz Canvy właśnie. Bo od zeszłego tygodnia pojawiło się ciekawe narzędzie, a mianowicie możemy w bardzo łatwy sposób stworzyć stronę internetową. Ja Ci pokażę jak to zrobić, ale też powiem Ci jakie wady to za sobą niesie.

Partnerem kanału jest Smarthost – polski hosting dla WordPressa z doskonałym wsparciem.

Co to jest Canva

W zeszłym tygodniu też miała miejsce premiera nowego narzędzia do wycinania tła wideo. No bo, od jakiegoś czasu Canva jest również edytorem wideo. Na początku Canva to było narzędzie do edycji grafik. Ogromny sukces Canvy zawdzięczamy temu, że to jest mega proste narzędzie w użyciu i ma bardzo dużo szablonów już w wersji darmowej.

Zanim przejdę do omawiania samego narzędzia, chcę Ci pokazać parę liczb, bo interesuję się troszkę tym i zwróć uwagę tylko na to: 572 miliony ponad, zostało wpompowane w Canvę w ostatnich latach. To jest potężny kapitał. Kilka rund finansowania miało miejsce przez ostatnie lata. No i naprawdę duże fundusze inwestują w to narzędzie.

Po co Ci o tym mówię? Chodzi o to, że to jest narzędzie do tworzenia grafik. Za chwilę jest edytorem wideo, za chwilę jest tym, że można zrobić na tym stronę. Czyli za chwilę jest jakiś page builder np. można to nazwać. I nawet jeśli wszystkie wady wymienię na końcu czego nie można tutaj jeszcze zrobić, to być może za chwilę ta firma kupi jakąś inną firmę i będzie to spory kombajn do robienia fajnych stron internetowych. Póki co jest jak jest, nowe narzędzie.

Strona internetowa w Canva – wersja darmowa

I co trzeba zrobić, żeby zrobić stronę internetową? Pokażę Ci na wersji darmowej i mam tutaj też wersję Pro odpaloną. Tylko na razie pachnie mi tu ściemą, bo nie mogę na swoim serwerze tego zrobić, żeby mieć własną domenę. Natomiast klikam tutaj “Websites“. Ja mam akurat po angielsku tutaj to konto. No ale damy radę myślę, nie? I możemy wybrać spośród szablonów stron. I powiedzmy, że chcemy taki szablon i będzie nasza strona w ten sposób wyglądała. Na przykład ten.

No i teraz mamy naszą stronę, a właściwie jedną stronę. Więc jeśli chcemy dodać kolejną. Myślałem, że wszystkie mi się.. a, dobra. Teraz już mam wszystkie strony. I tak wygląda moja strona, piękna. I ona będzie również wyglądała dobrze na mobile. Co Ci dalej pokażę. I teraz tak. Tutaj możemy sobie wszystko zmieniać, tak jak w canvie, w bardzo prosty sposób. Tylko po prostu zmazujemy i wpisujemy no i przesuwamy konkretne rzeczy. Na przykład chcemy, żeby wszystko było do lewej i tutaj na równo. Nie udało mi się na równo, hop. I powiedzmy tutaj do lewej. No i teraz mamy tak. No i możemy tutaj również oczywiście dodawać kolejne elementy. I możemy sobie budować stronę, jak tylko nam się to podoba, bez żadnego kodowania. Do tego mamy tutaj layouty, więc możemy sobie taki wave frame jakby też zrobić. Czyli to jest bardzo łatwe. Jak to w Canvie bywa. Dodawanie grafik tutaj jest mega proste i same te szablony są takie zrobione z czutką i ze smakiem. Więc w ten sposób możemy zrobić sobie dowolnie wyglądającą stronę internetową.

Strona www za darmo – możliwości Canva

Na co chcę zwrócić Tobie tutaj uwagę to to, że możemy poszczególne sekcje nazwać, bo stronę możemy zrobić z sekcji. Każda strona to jest kolejna sekcja, czyli “Page 1” to jest np. “Hero”, a “Page 2” to będzie “Bio”, tak? Tu nie ma żadnej nazwy, więc ja sobie nazwę. I trzecia strona to będzie na przykład, napiszemy tak jak tutaj. Chociaż mógłbym nazwać tutaj “Doświadczenia” na przykład, a tu będzie “Portfolio”. Nie ma to najmniejszego znaczenia w sensie, że to jest coś wpisane to ma, za chwilę zobaczysz dlaczego. Ale jaka to jest nazwa, to po prostu to przykładowo jest.

No i tutaj widzimy stronę w ten sposób i możemy podejrzeć, jak ona wygląda jeszcze zanim ją opublikujemy. Zarówno na wersji desktop, jak i na mobile. Więc mamy responsywną stronę, która dobrze wygląda na telefonach komórkowych, w miarę. Ok. I tutaj właśnie ciekawa rzecz, bo tu są te nazwy naszych części stron, więc możemy tylko zbudować One Page.

To jest nasz pierwszy wniosek. I możemy tę stronę opublikować. Jestem teraz w darmowej Canvie, więc teoretycznie mogę użyć tutaj istniejącej domeny, ale za chwilę się przełączę na płatną Canve i nie mogę tego zrobić, a przynajmniej przed chwilą nie mogłem, więc nie wiem dlaczego. Chcę to zrobić z nawigacją, a nie bez.

No i tutaj “Resize on mobile” to chyba wiadomix, nie? Ale to możliwe, że musi być zaznaczone, więc chcę na darmowej. I tutaj ja na początku mogłem sobie utworzyć domenę. Znowu mogę. Wspaniale. Już dużo domen było pierwszego dnia zajętych, takich ciekawych. Więc ja sobie tutaj wpisałem “wpziom”, więc jest zajęta, więc wpisze sobie “wpziom1”. No teraz mam darmową domenę od Canva. Wspaniale, dziękuję. Mogę tutaj po slashu coś jeszcze napisać. W momencie, gdy będę miał taką domenę i kolejne rzeczy będę tworzył.

Seo na stronie internetowej w Canva

I tutaj mogę tytuł pod SEO. Śmieję się, bo ciekawy jestem jak to będzie się pozycjonowało, ale mogę sobie wpisać swój tytuł do Google, czy w ogóle tytuł domeny, który będzie się tak naprawdę pokazywał, czy to na telefonie komórkowym czy na Twoim desktopie. No to, to mi się kojarzy z SEO, no bo zajmuję się też pozycjonowaniem i ten tytuł witryny jest mega istotny. Dlatego tutaj sobie wpiszę np. “Kurs”, bo ja akurat mam taki kurs. Musisz wiedzieć, że jeśli chcesz się nauczyć budować stron właśnie w Gutenbergu i Kadence Pro, to w opisie i być może w pierwszym komentarzu masz link do tego kursu i tam krok po kroku tłumaczę jak zrobić bardzo rozbudowaną stronę, nie taką jak tutaj.

Co ciekawe możemy zmienić favicon również. I tutaj dodajemy własną grafikę. Favicon to jest ta mała ikonka u góry, koło nazwy strony. Możemy zrobić opis witryny. Opis witryny, taką Ci powiem anegdotkę odnośnie SEO, jest bardziej dla ludzi niż dla robotów, ponieważ Google oficjalnie mówi, że nie bierze go pod uwagę przy pozycjonowaniu, więc tutaj musi być coś wpisane.

Wybacz mój brak kreatywności. Jeśli np. bo tak sobie myślę do czego może być ta strona przeznaczona, to narzędzie. Chcemy wysłać klientowi, ale żeby nikt inny nie zobaczył, to możemy zaznaczyć, że ma być hasło. Do tego możemy zrobić no indeks, czyli nie chcemy, żeby się interesowała ta strona w wyszukiwarce. Ja to tak zostawię i klikam “Publish”. No i teraz musimy chwilkę poczekać i nasza strona za chwilę będzie opublikowana. No i mam adres mojej stronki.

I to co nam się rzuca mocno w oczy, to nie można tutaj dodać logo. Myślę też, że to jest kwestia tygodni maksymalnie, bo myślę, że to jest kwestia dni tak naprawdę dla Canvy, bo dziwnie wyglądają strony na pewno bez logo. No i nie możesz zrobić podstron tylko możesz zrobić One Page, więc jak słusznie zauważyłeś czy zauważyłeś, powoli przechodzę do wad.

Wady strony internetowej w Canva

Oczywiście to wszystko możemy tutaj w Canvie podlinkować, więc tu może link gdzieś prowadzić na zewnątrz. Natomiast nie możemy osadzić formularza kontaktowego, nie możemy zrobić nic dynamicznego, nie ma wpisów, nie ma wtyczek, więc jeszcze bardzo dużo brakuje. A tak jak wspomniałem na początku, może tak się zdarzyć, że Canva kupi narzędzie do stron internetowych i wtedy będzie naprawdę poważną konkurencją dla np. WordPressa, bo na razie nie jest.

Tutaj mamy politykę prywatności. Co ciekawe nie możemy dodać swojej, tylko mamy napisane, że to jest polityka Canvy. No i tutaj mamy stopkę, że to jest zrobione w Canvie, bo jest to z darmowej wersji. Ciekawe czy w płatnej jest to również widoczne. Za chwilę sprawdzimy. Więc tak wygląda strona zrobiona w Canvie.

Strona internetowa w Canva Pro – warto wykupić?

Ja teraz się przełączę na PRO i bym chciał coś więcej osiągnąć. Więc tutaj z minusów to nie mamy bazy danych, nie mamy dynamicznej treści, nie mamy wtyczek i tak praktycznie nie możemy nic zrobić oprócz bardzo prostej strony. Jako ciekawostkę chciałbym sprawdzić prędkość, jak sobie Canva radzi z prędkością i z wydajnością witryny.

Tak naprawdę tu nie ma co się wolno ładować, więc wyniki powinny być bardzo szybkie, ale różnie może być. To chwilę potrwa. Jesteśmy na stronie gtmetrix.com. Jak ja testuję strony na Polskę to wybieram serwer w Londynie. Żeby móc wybrać taki serwer potrzebujesz być zalogowanym/ną, natomiast konto jest darmowe. Ok. Mam raporcik, całkiem spoko wyniki, troszkę długo się to ładuje, ponad sekundę. No właśnie nie ma cashowania, bo jak tu zrobić cashe? Całkiem spoko to wygląda. Tak jak mówiłem wcześniej, tutaj nie ma co się wolno ładować, ale i tak strona ładuje się ponad sekundę. Natomiast ma parę obrazków, więc no niech będzie.

Przełączę się jeszcze na PRO i zobaczę czy mogę coś tutaj wyjątkowego zrobić na własnej domenie, bo mi się wydaje, że nie. Teraz jestem na Canva Pro, znowu mogę sobie kliknąć website i teraz mam np. “Bio” do wyboru również. Wydaje mi się, że w darmowej wersji nie miałem. Więc zróbmy sobie bio. Czyli np. chcemy kogoś odesłać z social mediów, z TikToka albo z Instagrama na taką podstronę.

No i tutaj już poważnie brzmi to jeśli chodzi o bio, więc zrobimy poważny link. Tutaj znajduje się WPziomkowy kurs. Link został dodany i teraz klikam “Publish”. No i zobacz, jestem na Canvie Pro a mogę tylko na darmowej domenie to dodać, więc domniemam, że tu jeszcze coś nie działa, więc po prostu tu jest taka sama historia, z nawigacją, “Publish” no i tyle. Bo te opcje mi zniknęły jak się przełączyłem na na PRO. “Opis” “Home” spoko “Hide..” czyli nie będziemy zaśmiecać. No i tutaj będę miał stronę, która jest na bio. Więc ciekawa rzecz ta Canva, bo jeszcze się nie rozwinęła zbytnio, ale jest tutaj potencjał. Jeśli chodzi o WordPressa i Gutenberga, to póki co Canva nie jest żadnym zagrożeniem. Natomiast musimy się mieć na baczności. A zupełnie poważnie, to za chwilę pokaże Ci się film, w którym buduję stronę właśnie bez programowania, ale w WordPressie i Gutenbergu. Więc kliknij sobie i zobacz, jakie to jest proste. A my, mam nadzieję widzimy się w kolejnym filmie. Hejka.

Dołącz do darmowego kursu Szkoła Gutenberga i poznaj narzędzia, których używam do tworzenia stron internetowych dla klientów


Bycie na liście studentów Szkoły Gutenberga to szereg korzyści.
W newsletterze poruszamy się wokół trzech tematów.

Biznes

Poznasz sposoby na zarabianie pieniędzy dzięki WordPressowi.

Tworzenie stron

Nauczysz się budować strony. Nie potrzebujesz programistów i page builderów.

WordPress

Dowiesz się jak poruszać się swobodnie w świecie WordPressa.

Szkoła Gutenberga


Szkoła Gutenberga [cta - wpis]

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Ad21 sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu newslettera zawierającego treści informacyjnych, marketingowych dotyczących portalu wpziom.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.