WPvivid Pro – wersja stagingowa WordPress
W tym filmie pokażę Ci jak ja robię aktualizacje WordPressa tak, że się nie stresuję, że coś się wysypie na stronie, na której są użytkownicy czy klienci. No bo wiadomo, że im więcej mamy kodu, różnego kodu, tym większe prawdopodobieństwo, że coś ze sobą nie współgra. Szczególnie jeśli są jakieś duże aktualizacje no i tego kodu nowego przybywa do naszej strony, mówiąc kolokwialnie. Więc ja robię tak, że stawiam sobie wersję stagingową, tak zwaną, obok mojego WordPress. Tam robię wszystkie zmiany. Sprawdzam czy coś mi zadziałało, czy to jest aktualizacja wtyczek, czy to są jakieś zmiany w funkcjonalności, tam wszystko sprawdzam. Jeśli tam jest okay, to przerzucam na stronę główną i robię to za pomocą wtyczki, więc wszystko wyklikuję. Nie wchodzę w ani konsolę, bo można to zrobić oczywiście za pomocą paru linijek w konsoli. Nie kopiuję nic przez FTP i tak dalej i tak dalej. Nie używam też backupów hostingowych, akurat do tego. Pokaże Ci po prostu w praktyce jak to działa. No dobra lecimy.
Najpierw musimy zainstalować wtyczkę, która będzie za to odpowiadała, bo tutaj będziemy robić aktualizacje. Ale najpierw zrobimy to na wersji testowej, zobaczymy czy wszystko działa. Więc klikamy “Dodaj nową”.
WPvivid PRO – WordPress Staging
No i teraz tę wtyczkę można zakupić w dwóch miejscach, bo to jest wtyczka płatna. Albo od oficjalnego dystrybutora albo w sklepie WPziomka. Różnica jest taka, że w sklepie WPziomka masz to taniej, a u oficjalnego dystrybutora masz po cenach dolarowych trochę większych, ale masz bezpośredni dostęp do plików i licencji. WPziom no to ja Ci tworzę sublicencję, która jest tylko Twoja i instaluję Ci wszystko na Twoim WordPressie. Więc działanie jest takie samo i aktualizacje w moim przypadku akurat są do końca życia, bo mam opcję Lifetime dla moich klientów.
Instalacja wtyczki WPvivid PRO
Wrzuciłem sobie wtyczkę z dysku, WPvivid instaler, no bo tutaj jest taki cały zestaw tych wtyczek właściwie. Włączam wtyczkę. Muszę dodać licencję. OK. Dodałem licencję mam już ją aktywną, więc teraz mi się pokażą wtyczki z jakich mogę skorzystać. Jeśli mam podpiętą licencję, no to mogę skorzystać ze wszystkich. Więc tutaj jest też wtyczka do optymalizacji obrazków, wtyczka do tego żeby dać swoje logo i nie pokazywać w ogóle, że to jest WPvivid. Na przykład jak pracujemy u klientów i komuś na tym zależy, wtyczka Pro do dodawania roli użytkowników i wtyczka Pro do backupów. Można backupy robić na innych serwerach, w określonym czasie i tak dalej. Natomiast mnie interesuje tylko staging w tym wypadku, więc zainstaluje taką wtyczkę, po to żebym mógł sobie utworzyć stronę testową.
Wtyczka została zainstalowana, to wspaniale. No i tutaj mam staging sites. Więc buduję sobie nową witrynę. Mogę świeżą instalację, taką zupełnie nową do testowania, albo po prostu taką jak mam teraz. No i teraz możemy zadecydować gdzie będziemy tworzyć tego staginga, czyli możemy w domenie głównej. I teraz będę miał taki link do tej strony próbnej. Mogę wp content, w subdomenie również. Ja najczęściej instaluje na stronie głównej, bo nie ma takiej potrzeby, żeby instalować gdzieś indziej. I tutaj pozostawiam to wszystko domyślne, bo będę korzystał z jednej bazy danych i potem po prostu na końcu to usunę. I tutaj co chcę skopiować. Mogę skopiować wszystko.
W momencie gdy masz np. dużo zdjęć czy czegoś innego, to możesz sobie wykluczyć pewne rzeczy. Podobnie jeśli chodzi o foldery, nie musisz wszystkiego kopiować, natomiast są to takie dodatkowe opcje. Domyślnie po prostu chcesz skopiować całą stronę i na niej pracować. Więc ja teraz robię “Create now”. OK. Chcę stworzyć. To będzie się chwilę tworzyło. Pokażę Ci w międzyczasie jak moja strona obecnie wygląda. Tak wygląda strona, na której będę wprowadzał zmiany, czyli zrobię 7 aktualizacji i np. zmianię Header, żebyś wiedział czy widziała jakie zmiany nastąpiły względem wersji testowej.
WordPress Staging
Sprawdźmy czy moja strona się zainstalowała. Mamy 77 proc. więc ja teraz kliknę pauzę w nagrywaniu. Jak się skończy to po prostu wracam do Ciebie. Strona się utworzyła, no i jest. Klikamy tutaj i mamy naszą wersję staging. I to co teraz możemy zrobić, to możemy zaktualizować nasz staging, czyli jak coś zmienimy na stronie głównej, czyli wpziom.com.pl to tu się też aktualizuje, albo możemy to co zrobiliśmy na stronie stagingowej, przerzucić na live, nie? Proste. Więc zrobimy oczywiście to, no i działamy.
Czyli teraz tak, tutaj będziemy wylogowani, więc chcemy się zalogować. Czyli wpisujemy po adresie: “wp-admin” czyli tak klasycznie. Dane do logowania są takie same jak do strony głównej. No chyba, że postanowisz je zmienić teraz. No ale myślę, że nie ma takiej potrzeby. Oczywiście jak je zmienisz teraz, to na stronie głównej też Ci się zmienią po przekopiowaniu tego wszystkiego, nie? No bo zmieniasz również w bazie danych. OK. Ty tego nie wiesz, ale ja trochę wróciłem, bo zniknęło tutaj troszkę z dashboardu i kokpitu. W międzyczasie zrobiłem film i tutorial o tym jak posprzątać tutaj po prostu, żeby nie było tych wszystkich powiadomień, które były przed chwilą i po prostu dodam to jako osobny film.
Więc on się pokaże gdzieś w opisie, albo tutaj w karcie, jak usunąć te wszystkie powiadomienia. A nie chciałem po prostu tutaj odbiegać od tematu, więc odseparuję to i będzie to osobny film. A my wracamy do tematu. Znaczy nie wracamy, bo Ty nie wiesz, że ja robiłem ten film, ale ja wracam. Czyli będę aktualizował wszystko tutaj. Nie pokazują mi się już tutaj komunikaty, że jest coś do zaktualizowania, ale aktualizuje wszystko i sprawdzam, czy mi to będzie działało. O, starą wersję WPwpvivid sobie wgrałem, bo miałem taką akurat na dysku. Teraz mi się wszystko aktualizuje.
OK. Zaktualizowały się wtyczki, ale nie wszystkie. Dwie płatne się nie zaktualizowały, to ze względu na licencję, no bo mamy jedną licencję do jednej domeny, więc tutaj się to nie zaktualizowało, więc ja sobie przerzucę na główną i zaktualizuje, bo to akurat nie będzie miało żadnego wpływu na stronę. I to co jeszcze zmienię, to w wyglądzie zmienię “Header”. Więc ja sobie zmienię header background. On jest teraz biały? Nie jest biały. Coś tutaj jest dziwnie zrobione na tej stronie Panie .Zmienię sobie cokolwiek tutaj np. zmienię design i navigation background zrobię taki jakiś dziwny. OK. No dobra, więc mam taką wiochę zrobioną i jestem na stronie stagingowej i otwieram stronę testową. I tutaj mamy żółty pasek, żebyśmy wiedzieli, że jesteśmy zalogowani na stronie testowej.
Wszystko po aktualizacji działa tak samo. Wspaniale, nie miało prawa się nic wysypać tak naprawdę, w tym przypadku, więc możemy sobie przetestować składać zamówień itd. itd. Ale chodzi teraz o to, że mamy tutaj zrobione zmiany, tu wszystko nam działa wspaniale, menu jest piękne i chcemy przejść na stronę wpziom.com.pl. No dobra, więc przyłączam się do Wpziom i tutaj zobacz, mamy 7 aktualizacji, wejdę w kokpit i mamy nadal do zrobienia i nie mamy.. No tu mamy te wszystkie właśnie powiadomienia, które mieliśmy wcześniej, bo ja sobie w międzyczasie zainstalowałem wspaniałą wtyczkę, żeby to usunąć i teraz klikam staging.
Staging sites i to co muszę zrobić to: “Copy the staging site to live” i teraz mam do wyboru, co mam zrobić. Czy skopiować pliki i database czyli bazy danych, czy tylko np. folder upload, czy w ogóle mam wybrać custom content. Ja oczywiście chcę wszystko, więc klikam tutaj i klikam “Copii now”. Podpowiedź: że to wtedy się wszystko przywróci tutaj. No i oczywiście moje pliki się nie nadpiszą, więc nie będę mógł już zrobić zmiany, jeśli nie bedę miał backupu z wcześniej, i klikam. To znowu chwilę potrwa, bo wszystkie pliki muszą się nadpisać, więc to trwa dosyć sporo, bo parę minut.
No ale to jest właśnie zmiana wtyczkowa, nie? Nie robimy tego w konsoli, gdzie wszystko dzieje się bardzo szybko, tylko właśnie za pomocą wtyczki. Więc musimy chwilę poczekać, ale nie musimy mieć pojęcia o programowaniu, czy też właśnie używaniu konsoli SSH. To jest duży plus tej wtyczki, więc czekamy aż nam się to wszystko tutaj zadzieje. OK. Wszystko według tego komunikatu jest dobrze, więc sprawdźmy. Odświeżył nam się. Mamy dwie aktualizacje, które nie mogły być zrobione na tamtym folderze. Zniknęły wszystkie powiadomienia, więc wydaje się, że wszystko jest tak jak na tej stagingowej wersji. Sprawdźmy. Tak, wszystko działa wspaniale.
Aktualizacje weszły, więc bezpiecznie się udało je zrobić. Przy okazji zaktualizuje jeszcze te dwie rzeczy, żeby Ci pokazać, że to faktycznie jest kwestia licencji. Hop. No i aktualizacja powiodła się. Tak jak mówiłem, to była kwestia tego, że to jest na domenie, więc mam to na domenie. No i teraz ile to kosztuje, jak to działa? Możesz z oficjalnej strony sobie kupić takie wtyczki no i klikamy “Pricing”. No i wtedy masz dostęp albo na rok, albo lifetime. No i z racji tego, że ja mam wykupioną tę wersję, to na sklepie WPziomka, link znajdziesz poniżej, sprzedaje za polskie złotówki, za dużo niższą kwotę dostęp lifetime.
W razie jakichkolwiek pytań oczywiście śmiało pytaj, czy w komentarzach, czy w mailu. Jeśli nie subskrybujesz tego kanału, to koniecznie subskrybuj. Myślę, że bardzo fajna opcja, akurat ta na robienie aktualizacji, moja ulubiona. Ja nic się nie stresuje, mam nadzieję, że Ty od dzisiaj też nie będziesz. Widzimy się w kolejnych filmach. Cześć.
Dołącz do darmowego kursu Szkoła Gutenberga i poznaj narzędzia, których używam do tworzenia stron internetowych dla klientów
Bycie na liście studentów Szkoły Gutenberga to szereg korzyści.
W newsletterze poruszamy się wokół trzech tematów.
Biznes
Poznasz sposoby na zarabianie pieniędzy dzięki WordPressowi.
Tworzenie stron
Nauczysz się budować strony. Nie potrzebujesz programistów i page builderów.
WordPress
Dowiesz się jak poruszać się swobodnie w świecie WordPressa.