Jak robić strony dla klientów?
|

Strony internetowe dla klientów. Jak robić efektywnie, czy pracować z grafikiem?

Siemaneczko. Dostałem bardzo fajne pytania w mailu od Łukasza i pomyślałem, że odpowiem tutaj to być może więcej osób z tego skorzysta, więc lecimy od razu.

Musimy na początku przesunąć się do końca maila, bo tu jest najważniejsze zdanie. “A i kurs jest zajebisty, zostało mi jeszcze sporo do przerobienia, ale nie żałuję zakupu.” – więc to jest najważniejsza część maila. Tak zupełnie poważnie, to bardzo dziękuję, miło mi, cieszę się i będziemy dalej rozwijać kurs, bo cały czas go rozwijamy, więc będzie jeszcze bardziej wartościowy. Link do kursu oczywiście jak pod każdym filmem w opisie albo gdzieś tam w komentarzu.

A my jedziemy tutaj od początku maila, żeby za daleko nie przewinąć, bo nie wiem czy Łukasz sobie życzy, żeby udostępniać jego dane. Ja tam Łukaszowi na dole odpisałem, że zajebiście to zrobił, bo faktycznie zajebiście zrobił coś o co mnie pytał, pokazał jak to wygląda na pewnej stronie, ale ja tylko rzuciłem naprawdę malutką podpowiedź, żeby to zrobić za pomocą CSS a w headerze odnośnie konkretnych klas. No i naprawdę fajny efekt, więc mega mi się to podoba.Jeszcze raz Łukasz, Chapeau bas za to, że to tak zrobiłeś.

Inspiracje przy tworzeniu stron internetowych

No i tutaj pytania odnośnie designu strony. “Mam problem, że patrząc na coś, wiem czy to wygląda ok czy trzeba coś poprawić, ale projektując stronę samemu już mam z tym problem i co chwilę coś zmieniam.” – po pierwsze to jest klasyk projektowania stron, szczególnie na samym początku, że chcemy tak, chcemy inaczej. I tak jak właśnie pokazywałem w kursie przy projektowaniu, jeśli robimy projekt why frame albo właśnie projekt taki zwykły, gdzieś tam sobie planujemy np. na kartce, to po prostu robimy strukturę strony.

Ważniejsze jest to, jak ona będzie wyglądała jeśli chodzi o konwersję, bo nie ważne jest to jakie będą efekty, natomiast musi być ona spójna. Ale jak sobie popatrzysz i to jest pierwszy taki tip, popatrz sobie na konkretne branże w Googlach i szukasz w danej branży np. budownictwo. Patrzysz które strony są wysoko i przeważnie te strony, które są wysoko w Google nie są ładne. I to jest ciekawe, że tam bardziej niż design liczy się to czy ta strona sprzedaje. Oczywiście my chcemy zrobić ładną stronę dla klienta, bo często to jest przyczyna czy klient to zaakceptuje czy nie.

Więc tutaj podczas edukacji klienta możemy mówić, że nie jest ważne to, czy są jakieś wodotryski, tylko to, żeby strona była skuteczna. Dążę do tego, żeby nie żeby robić brzydkie strony, ale żeby robić skuteczne strony. I chcę Ci powiedzieć, że to nie jest tak istotne, jak to będzie, wspaniale się zmieniało, wyglądało itd. Tylko żeby ta strona była prosta, czytelna, dobrze się wyświetlała na mobile.

I dążę do tego, że ta strona ma być najprostsza. Więc wpisujesz sobie branżę po polsku, branżę po angielsku przede wszystkim, bo tam być miał więcej stron. No i w tym momencie masz jakieś inspiracje. Natomiast to mają być tylko delikatne inspiracje, a potem w miarę kolejnych projektów to już będziesz leciał i będziesz robił konkretne bloki. A tak jak ja np. wczoraj na live zrobiłem np. mega menu, bo widziałem na na Kadence, że fajnie to wygląda. Pokazywałem to na wcześniejszym live i pomyślałem, że u klienta teraz to będzie pasowało, więc potem masz w głowie w schowkach takie różne projekty, które widzisz i to będzie przychodziło z doświadczeniem, więc tym się absolutnie nie przejmuj.

Najważniejsze, żebyś jak najszybciej dowoził projekty i żebyś nie spędzał nad nimi dużo czasu, bo jeśli będziesz spędzał dużo czasu, to nie będzie się spinało finansowo po prostu. Szczególnie na początku, gdy wszystko robisz w stu procentach samemu.

Wtyczka do inspiracji – tworzeniu strony internetowe dla klientów

No i tutaj możesz albo w głowie trzymać inspiracje, bo one Ci i tak będą zostawać, natomiast jest jeszcze taka fajna aplikacja, w sensie wtyczka, dodatek do Chrome i Firefoxa: a Pocket, więc podlinkuję Ci w opisie. To tam możesz sobie podzielić to na tagi i w konkretnej branży zbierać inspiracje różne. Po prostu to jest metoda prób i błędów, metoda poszukiwania cały czas. To nie jest tak, że od razu wymyślisz idealny design.

Czasem jeśli od projektu odejdziesz np. jeśli możesz sobie pozwolić na 3-4 dni, przyjdziesz do projektu z powrotem, to zobaczysz, że: o kurczę, a to mogłem tak zrobić, a to mogłem tak zrobić. Więc tutaj doświadczenie i zrób, żeby ta strona była jak najprostsza i po prostu skup się na tym, nie żeby coś było pięknego, żeby było takie rozwiązanie itd. Tylko żeby była dobrze zoptymalizowana pod Google, żeby była dobrze zoptymalizowana pod konwersję, żeby klientowi przynosiła po prostu pieniądze.

I zresztą potem warto się skupić na tym, żeby na tą stronę był sprowadzany ruch. I to jest bardzo, bardzo ważne i często ważniejsze dla klienta konta, niż to, czy tam przycisk przesuwa się w prawo czy w lewo. Natomiast rozumiem problem, że czasem zmieniamy często to samo, ale jak mamy całą stronę zaprojektowaną wcześniej w projekcie czy to w projekcie graficznym, czy to właśnie why frame, czy kartka. No to wtedy lecimy po prostu boxy i wypełniamy to treścią. Jak mamy całą stronę wypełnioną treścią, mamy już wszystko skończone, to wtedy jeśli mamy czas to możemy coś zmieniać, ale jeśli klient to akceptuje to nie ma co wymyślać kwadratowych jaj po prostu nie.

Tworzenie stron internetowych w współpracy z grafikiem

Pytania o grafika jest słuszne ogólnie. Czy działać na podstawie projektu graficznego od grafika? Można, aczkolwiek tak pracują raczej agencje i najczęściej na customowych motywach. Można też oczywiście na Kadence zrobić wszystko. Tylko, że po pierwsze jeśli taki budżet tutaj mamy, czyli 1000-1500 za stronę to jest spoko, to jest na początek, więc ten budżet moim zdaniem jest ok.

Ja też od takich zaczynałem, nawet od mniejszych. No to tutaj grafik za projekt graficzny po prostu weźmie więcej niż ten budżet. Dobry projekt graficzny będzie kosztował więcej niż 1500 zł, więc licz się z tym. Jeśli jesteś freelancerem to myślę, że lepiej samemu nauczyć się w miarę ładne, czytelne stronki niż oddawać to po prostu grafikowi. No i pamiętaj, że jeśli Ty projektujesz stronę to jest tylko akceptacja klienta. Jeśli projektujesz stronę w oparciu o projekt graficzny to jeszcze zależy kto gdzie jest, czy klient, czy grafik jest między Tobą a klientem, czy grafik, potem Ty, potem klient, bo może grafik od Ciebie oczekiwać, że jeśli będzie Ci jakaś agencja zlecała np. pocięcie projektu, że będzie wszystko piksel w piksel i musisz dokładnie zrobić tak jak na rysunku. I to jest paradoksalnie trudniejsze niż stworzenie strony samemu.

Czy warto robić stronę na szablonach startowych

Jeśli chodzi o gotowce z Kadence to zależy jakie usługi świadczysz, bo jeśli klient oczekuje indywidualnego projektu graficznego to powinien taki otrzymać. Czyli klient zamawia u Ciebie unikalną stronę, nie taką, którą może mieć każdy, kto sobie pobierze czy to pro czy darmowy template skądkolwiek, czy to będzie Kadence czy Spectra czy jakiś inny dodatek, tylko oczekuje układu stworzonego pod jego potrzeby.

I znowu tutaj mówimy o konwersji i o tym, żeby strona działała i sprzedawała, więc uważałbym z importowaniem całych stron. Natomiast ja też np. ostatnio parę razy rozmawiałem z klientami, oni potrzebują taniego projektu i ja, żeby np. szybko coś wdrożyć, to mówię spoko, to będzie tani projekt na podstawie delikatnie przerobionych gotowych bloków z Kadence i wtedy ja nie wymyślam od początku, tylko delikatnie dostosowuję to do projektu klienta. Natomiast przed zdeklarowanym się na taką współpracę sprawdzam, czy to jest możliwe, że te potrzeby, które ma klient, bo w ogóle to jest mega ważne i to jest najważniejsze. Czy te potrzeby, które ma klient, mogą zostać zrealizowane na template od np. Kadence, nie? To po pierwsze. I wtedy jeśli mogę to jakoś tam naciągnąć, nagiąć, to wtedy używam. Natomiast myślę, że jeśli tworzymy indywidualny projekt, to ma być to indywidualny projekt pod klienta.

Aczkolwiek możemy skorzystać z poszczególnych bloków i możemy np. zaimportować jakąś podstronę z gotowca i wyciąć stamtąd tylko bloki konkretne, bo podoba nam się jakiś układ i wiemy, że np. nam to w Kadence będzie działało i myślę, że to jest jak najbardziej ok. I potem możesz stworzyć swoją bibliotekę bloków Kadence Cloud i w ogóle w ogóle, że możesz ze swojej pracy korzystać przy innych projektach. Też pokazywałem czy to na kanale czy na kursie, że można kopiować poszczególne bloki pomiędzy całkiem różnymi stronami. Więc z tych opcji korzystania z Twojej pracy, potem i tych bloków reużywalnych że tak je nazwę, jest bardzo dużo. Więc ja bym to zrobił na początku drogi tak.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem. Jeśli nie to, to pisz do mnie śmiało maila albo tutaj komentarz albo jeśli ktoś to też ogląda to oprócz Łukasza, bo myślę, że to może tak zdarzyć na YT, to jeśli macie jakieś pytania odnośnie zleceń dla klientów mogę na coś odpowiedzieć, to bardzo proszę o komentarze. A jeśli tu jesteś i nie subskrybujesz tego kanału to zrób to śmiało. Jeśli chcesz korzystać z kursu to wbijaj również. I mam nadzieję, że widzimy się po drugiej stronie albo w kolejnym filmie. Elo!

Dołącz do darmowego kursu Szkoła Gutenberga i poznaj narzędzia, których używam do tworzenia stron internetowych dla klientów


Bycie na liście studentów Szkoły Gutenberga to szereg korzyści.
W newsletterze poruszamy się wokół trzech tematów.

Biznes

Poznasz sposoby na zarabianie pieniędzy dzięki WordPressowi.

Tworzenie stron

Nauczysz się budować strony. Nie potrzebujesz programistów i page builderów.

WordPress

Dowiesz się jak poruszać się swobodnie w świecie WordPressa.

Szkoła Gutenberga


Szkoła Gutenberga [cta - wpis]

Uzupełnienie powyższego pola stanowi zgodę na otrzymywanie od Ad21 sp. z o.o. z siedzibą w Grudziądzu newslettera zawierającego treści informacyjnych, marketingowych dotyczących portalu wpziom.pl. Zgodę można wycofać w każdym czasie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.