Jak ukryć stronę przed klientem, podczas tworzenia

Zmiana w htaccess

Pierwszą z opcji, którą stosuje najczęściej jest dopisanie do pliku .htaccess (znajduje się w folderze public_html na Twoim serwerze) linijki, która mówi serwerowi, że na stronę ma wpuszczać tylko osoby, które mają konkretny IP, czyli mój. Jak sprawdzić swoje IP? Wpisz w Google “mój ip”. 😀

Co ciekawe plik .htaccess możesz też edytować za pomocą wtyczki. Za pomocą tego pliku można wykonać wiele rzeczy na stronie, więc specjaliści od bezpieczeństwa powiedzą, że edytowanie go przez kokpit nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem:

Oto linijka kodu:

order deny,allow
deny from all
allow from <twój ip> 

Wtyczka do maintenance

Maintenance czyli konserwacja, utrzymanie. Po angielsku jakoś bardziej pasuje. Możemy zainstalować wtyczkę, która będzie pokazywała stronę tylko zalogowanym użytkownikom (i przy okazji robiła milion innych rzeczy i miała szablony stron zgodne z RODO :D)

Subdomena

Możesz zainstalować stronę na subdomenie czyli: nazwaklienta.twojastrona.pl. Ważne, żeby pamiętać o tym, żeby zaznaczyć w opcjach “Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny”, bo potem wpisując Twoją stronę firmową w Google zobaczysz robocze wersje stron klientów. Domyśl się skąd to wiem 😀

Po skończonej pracy zmieniasz domenę na właściwią. Oczywiście jeśli chcesz, to pomiędzy tym jak pokazujesz witrynę klientowi możesz używać dwóch poprzednich metod, do jej ukrycia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *