Darmowa wtyczka Omnibus
|

Darmowa wtyczka Omnibus

Jeśli prowadzisz sklep WooCommerce, to musisz wiedzieć o dyrektywie Omnibus. Ta dyrektywa określa zasady i przepisy dotyczące sprzedaży usług cyfrowych w całej Unii Europejskiej. Dyrektywa Omnibus w Polsce obowiązuje od 1. stycznia 2023 roku.

Dyrektywa Omnibus wymaga od handlowców zapewnienia, że proces płatności jest bezpieczny i spełnia określone standardy. Handlowcy muszą również przedstawić jasne wyjaśnienie dotyczące sprzedawanego produktu lub usługi, jego kosztu oraz wszelkich dodatkowych opłat z nim związanych. Dodatkowo, handlowcy muszą upewnić się, że klienci są świadomi swojego prawa do anulowania zakupu w ciągu 14 dni od otrzymania produktu lub usługi. Co więcej, handlowcy muszą informować klientów o swoich obowiązkach w zakresie świadczenia usług takich jak zwroty i refundacje.

Wreszcie, dyrektywa zbiorcza wymaga od handlowców przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów lokalnych dotyczących ochrony konsumentów, ochrony danych i prywatności. Oznacza to, że jeśli prowadzisz sklep internetowy w Polsce, musisz zrozumieć i przestrzegać wszystkich odpowiednich przepisów związanych z prawami klienta i ochroną danych podczas sprzedaży produktów lub usług cyfrowych.

Dodatkowe ustawienia wtyczki Omnibus

Na filmie nie powiedziałem o ustawieniach, które można zmieniać we wtyczce. Dokładnie to w WooCommerce – Ustawienia – Produkty – Dyrektywa Omnibus.

Wtyczka Omnibus – shortcode i akcje

Dodatkowo możemy umieścić informację o najniższej cenie dzięki shortcode oraz akcjom. Więcej na stronie wtyczki w repozytorium.

Darmowa wtyczka Omnibus – repozytorium WordPress

 

Transkrypcja do filmu: Dyrektywa Omnibus – Darmowa Wtyczka WooCommerce, TutorLMS, Learnpress

Siemanko. W tym filmie zacznę trochę po prawniczemu, czyli nastraszę Cię. Możesz dostać 40 000 kary od Inspektora Handlowego Wojewódzkiego, który stwierdzi, że w ciągu 12 miesięcy ostatnich, 3 razy nie dostosowałeś sklepu do dyrektywy Omnibus, która obowiązuje w Polsce od 1. stycznia 2023r. Już jesteś nastraszona? Mam Twoją uwagę? A Ty jesteś nastraszony też? To jedziemy.

Czego dotyczy dyrektywa Omnibus?

Powiem Ci szczerze nagrałem już raz ten tutorial, ale wyszło tyle CSS, że pomyślałem, że się zagubisz. Dlatego na dole – już Ci mówię teraz – masz spis treści. Jeśli coś robię w CSS to na końcu, a na początku mówię o Omnibusie, czyli dyrektywie od Unii Europejskiej, która wymusza na Tobie zmiany. Od 1 stycznia 2023 roku w swoim WooCommerce musicie zmienić wiele. Między innymi to, że jeśli robisz promocje, podajesz z ostatnich 30 dni najniższą cenę i to możesz zrobić za pomocą płatnych wtyczek, ale też jest jedna darmowa.

Wtyczka Omnibus – darmowa

Jeśli chodzi o wtyczkę to ona wygląda i nazywa się Omnibus, czyli klikamy sobie: Kokpit-> Wtyczki-> Dodaj nową. Jeśli wpiszesz “Omnibus” to pokaże Ci się wtyczka Omnibus. Wtyczka dodaje zgodność z unijną dyrektywą Omnibus – Marcin Pietrzak.

Twórca wtyczki Omnibus

Marcin Pietrzak to jest gość, który zrobił między innymi wtyczkę Sierotki i który bardzo się udziela w WordPressowym świecie od wielu, wielu lat. No i ma w ogóle przeogromną wiedzę. To taka ciekawostka o twórcy tej wtyczki. I tutaj po prostu włączamy, no i w naszych produktach pojawi się dodatkowe okienko. Więc ja sobie kliknę wszystkie produkty, bo w ogóle jesteśmy na platformie kursowej, którą możesz kupić albo całą, albo samą licencję TutorLMS Pro, albo licencję z wdrożeniem, ale to masz link w sklepie i możesz do mnie napisać po prostu jeśli masz jakieś pytania.

I jeśli masz tę wtyczkę, to pojawi Ci się to wszędzie pod całą Twoją ceną w WooCommerce. Muszę z Marcinem zagadać czy będzie rozwijał tę wtyczkę, że można to gdzieś wyłączyć. Póki co można to wyłączyć CSS. Właśnie o tym mówię, że Ci pokażę to za chwilę, ale mamy tutaj “7 kroków do bezpiecznego WordPressa” produkt, który nie był edytowany. Chodzi o to, że to kosztuje teraz 77 zł i tutaj się nic nie dzieje. No i teraz wpisuję cenę, inną po prostu 67 zł.

Jak działa wtyczka Omnibus

Albo właśnie nie. Zrobię 77 zł, nic nie zmienię i pokażę Ci jak ta wtyczka działa. Tutaj dodam inny plik. OK, tu jest plik do kupienia .png. I teraz jak kliknę “Aktualizuj” to i tak już mam to pokazane. Czyli ile wynosiła cena z ostatnich 30 dni – 77 zł – pomimo, że nie robiłem promocji. Czyli wtyczka działa tak, na razie, że jeśli coś zrobimy, jeśli zaktualizujemy coś na produkcie to nam się pokazuje pomimo, że nie robiliśmy promocji, bo jeśli nie robisz promocji to nie musisz tego pokazywać jaka była najniższa cena. Ale tutaj już nam się to pokazuje. Cena – 77 zł drugiego stycznia, więc ja sobie zrobię teraz – 67 złotych. Klikam “Aktualizuj” i mam – 67 zł i najniższa cena – 67 zł. Czyli teraz jak zrobię 77 zł to jak się domyślasz tu będzie 67 zł.

Więc żeby nie przedłużać, albo zrobię, przedłużę. A co, będzie dłuższy tutorial o to, że zrobię 77 zł i zobaczysz, że jest 67 zł. Głównie chodzi o to, że ta wtyczka działa też z platformami kursowym i tutaj jest troszkę CSS do dostosowania.

Dostosowanie wtyczki Omnibus w CSS

I właśnie jak robiłem poprzedni tutorial to mi dłużej wyszło dostosowywanie tego w CSS niż omawiania tej wtyczki, więc stąd nagrywam ten tutorial jeszcze raz. No i teraz zrobię – 77 zł i mamy po prostu to dostosowane. No i mamy – 67 zł. Ten font jest wielkości fontu na tej stronie, a być może chcielibyśmy, żeby był trochę mniejszy.

No i tutaj zaczyna się szkolenie CSS, bo dostosuję to tutaj i pokażę jak to działa też na platformie kursowej. I przypominam, że – albo może nie przypominam, bo tego nie mówiłem w drugim tutorialu – że masz spis treści w opisie, a nie, mówiłem. Ok, i teraz chcemy, żeby tylko w tym produkcie, albo nie, tylko w każdym produkcie tu był mniejszy font, więc jak zmniejszę font teraz: font-size:14px, to on będzie wszędzie gdzie tylko się pojawi mniejszy. Być może ja tak nie chcę, chcę żeby tylko w produktach był mniejszy, więc szukam sobie klasy, która odpowiada za to, że to widać w produktach. No i mam singiel produkt i to jest ok, bo to będzie działało.

Dobra, teraz mi to uciekło, więc jeszcze raz: “badaj”. Wróćmy do Omnibusa. Jesteśmy w Omnibusie, jest 14px i tu będziemy chcieli dopisać to, ale to oczywiście działa tylko w naszej przeglądarce. Kurczę, napiszemy z palca, a nie będziemy kopiować. Czy napiszemy klasę .single-product . No i teraz chcemy to dodać do naszego CSS.

Zmiany w CSS za pomocą wtyczki

Możesz to zrobić w “Dostosuj” a ja zawsze używam i polecam wtyczkę “Simple CSS, która nie obciąża naszej strony, a troszkę ułatwia pracę w CSS. Więc jeśli wpiszesz wtyczki “Simple CSS” to potem tak jak ja, w kokpicie masz -> Wygląd ->Simple CSS i tutaj ja sobie wpisuję CSS. Są różne kolorki to jest szerokie, ja lubię tę wtyczkę. No i teraz działa to tak, że właśnie tutaj widać w produkcie, że jest font:14px i przechodzimy właśnie do szkoleń, bo to działa też w TutorLMS. I tutaj mamy kursu WooCommerce. No i tutaj mamy ten duży font i nie pokazuje się to najszczęśliwiej. I teraz jak z tego wybrnąć?

Klikamy “zbadaj” i w ogóle jeśli znamy CSS – na moim kanale masz cały film o CSS jak to robię, a na moim kursie dużo robimy za pomocą CSS też to mamy dużo mniej ograniczeń. Jak to ostatnio mój kursant Dawid powiedział – pozdrawiam – to jak odkrył CSS to zobaczył ile może rzeczy robić. Ja miałem to samo. Jak robiłem strony i zobaczyłem, że za pomocą CSS mogę tyle zmieniać to poczułem taką wolność w tworzeniu, że polecam Ci to uczucie po prostu.

Dobra, i o to tutaj chodzi? Musimy znaleźć klasę, która pomoże nam poprzesuwać tutaj te wspaniałe rzeczy nam. I ja tę klasę znalazłem, bo jest to ta klasa, tylko musimy wiedzieć co tutaj teraz wpisać, nie? Więc my wpiszemy sobie: “display: inline !important;” na !important;, żeby to na pewno zadziałało. No i “font-size: 14px !important;” też na !important; No i całkiem zgrabnie to teraz wygląda. Oczywiście to działa tak, że jeśli jest jakaś zmiana w produkcie tutaj nie było zmiany ceny ani najniższej ceny, to ta wtyczka pokazuje po prostu tę regułkę.

Natomiast jeśli nie chcesz, żeby pokazywała te regułki na konkretnym produkcie, to wpisujesz sobie: “display: none !important;” za dużo dobra. Dobra, namieszałem teraz, cofnij Karol, wróć. Za chwilę Ci pokażę jak to zniknąć. No i teraz mam tutaj to, kopiuję sobie całe Ctrl+C no i ja mam już tutaj, bo robiłem tak jak Ci mówiłem tutorial o CSS. Jeszcze jednej ważnej rzeczy nie pokazałem, czyli: “single-courses” musimy zaznaczyć z tego względu, że chcemy, żeby to tyko obowiązywało na stronie Single Courses.

Czyli do góry sobie jedziemy i sprawdzamy, jaka klasa odpowiada za wygląd tej akurat konkretnej podstrony. Może to być klasa: “single-courses”, czyli wszędzie gdzie jest pojedynczy kurs pokazany, natomiast może to też być post id, czyli dany konkretny post, czyli np. właśnie ten, który ma numer 337. Skąd to wiem? Stąd, że kliknę sobie -> “Edytuj kurs” i tutaj mam post 337 i to dotyczy tej jednej strony tylko. Można też, właśnie jak jestem już tutaj przy edycji kurs-> Edytuj kurs. Jeśli mamy wtyczkę Simple CSS to można zmienić tylko to na tej jednej podstronie i tutaj wpisać regułkę bez tego na początku. Tylko tutaj piszemy sobie, o zróbmy to na przykładzie. Najlepiej nie?: “. postid-377 .iworks-omnibus {display: none;}” – to teraz nie będzie w ogóle. To zróbmy na przykładzie takim, że to będzie tutaj wykasowane, bo to jest główny CSS, a to będzie tylko tutaj.

Czy wtyczka do WordPress – Omnibus działa poprawnie?

Ok. Teraz mam tę klasę. No i -> “Zobacz kurs”. No i nie ma dyrektywy. A zobaczmy inny kurs czy jest dyrektywa Omnibus, ta dopiska. Bo tutaj uznałem, że nie robiłem promocji, to nie muszę tego robić. I -> szkolenia-> kurs WordPress tu nie byliśmy. Tu do tego kursu dołączyłem, więc nie widzę ceny. Co mogę w tej sytuacji zrobić, np. zalogować się incognito, więc nie zalogować się, tylko wejść. OK, Ctrl+V no i tutaj tę cenę widać, bo robiliśmy np. promocję i nie dopisaliśmy do tej konkretnej podstrony CSS. Tak? Więc znowu na przykładzie zróbmy to od razu. “Edytuj kurs” i tutaj zrobimy cenę 197 zł, zapiszemy i potem zrobimy 247 zł. I taka ciekawostka w ogóle a propos omnibusa. 227 zł, kurczę. Jeżeli coś kosztuje u Ciebie 200 zł i robisz promocję 01.01.2023r i kosztuje 100 zł, a potem robisz promocję 15.01.2023r z tych 200 z powrotem, bo z 200 zł kosztowało na 150 zł to nie możesz powiedzieć, że coś jest mega promocyjne, bo i tak będzie cena tej poprzedniej promocji.

No i trochę lipa jest wtedy, więc trzeba pomyśleć po prostu jak robimy promocje. To tak przy okazji. Tryb prywatny, Kursu WordPress. OK, dobra odświeżam, bo nie wiem kiedy tu byłem. No i mam najniższą cenę 197,00 zł. I na innym kursie nie będę tego miał. Kliknę sobie szkolenia, tu jestem incognito wszędzie, więc tutaj to nie działa. Więc CSS działa dla mnie prawidłowo i nie muszę szukać ustawień wtyczki dzięki temu, bo wszystko się ładnie wyświetla w TutorLMS. Więc jesteśmy szczęśliwi, że udało się tę część dyrektywy wdrożyć.

Jeżeli interesuje Cię WooCommerce to zapisz się koniecznie do newslettera poniżej. Będę wysyłał tam ciekawe rzeczy w najbliższym czasie i przede wszystkim robię kursu WooCommerce i Ci, którzy tam będą, mają najniższą cenę na samym początku. Więc myślę, że warto. A tak to subskrybuj mój kanał i widzimy się w kolejnym. Jeśli nie ma łapki w górę od Ciebie, to łapeczkę dajemy i widzimy się w kolejnym filmie. Elo elo.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *