Co musisz wiedzieć o WordPressie 5.9

WordPress 5.9 jest tuż za rogiem, wiemy, że masz pytania, wątpliwości. Dużo hałasu robi się na temat edycji całej witryny (full-site editing), motywów opartych na blokach i przyszłych zmian zachodzących w WordPressie. Piszę dzisiaj, aby pomóc uspokoić społeczność Kadence w świetle tych zmian i poinformować Cię, czego możesz się spodziewać podczas aktualizacji witryn WordPress. Przedstawię również kilka spostrzeżeń na temat długoterminowego wpływu edycji całej witryny w WordPressie.

Wpis jest tłumaczniem artykułu blogowego twórcy Kadence. W ramkach moje komentarze.

Szybki przegląd zmian

  • WordPress 5.9 zostanie wydany 25 stycznia 2022 roku.
  • Główną funkcją WordPressa będzie wspieranie full-site editing
  • Inne nowe funkcje obejmują aktualizacje do edytora blokowego UI z lepszą kontrolą i nowym głównym blokiem nawigacyjnym.
  • Kadence nie umożliwie domyślnie full-site editing

Zalecam poczekać kilka dni po wydaniu wersji 5.9, zanim zdecydujesz się zaktualizować swoją witrynę WordPress. To nie jest wydanie bezpieczeństwa, więc nie trzeba się spieszyć z jego instalacją. Daj trochę czasu na znalezienie i naprawienie potencjalnych błędów i konfliktów, zanim zaktualizujesz swoje witryny produkcyjne. Jeśli używasz wersji developerskiej do testowania aktualizacji, zalecamy najpierw wykonanie aktualizacji, aby określić wpływ WordPressa 5.9 na Twoją witrynę w środowisku nieprodukcyjnym.

Zgadzam się z czekaniem z aktualizacją. Kiedy WordPress wprowadzał Gutenberga to wszyscy byli zagotowani przez wiele miesięcy.

Jeśli używasz motywu Kadence, nie zauważysz żadnych zmian. Żadna z nowych funkcji edycji całej witryny nie będzie domyślnie włączona. Zobaczysz aktualizacje edytora bloków (przenoszenie bloków w widoku listy jest świetne!), a jeśli chcesz, będziesz mógł tworzyć szablony w edytorze witryny dla stron/postów.

Jest świetne, ale jeszcze lepiej działa z wtyczką Block Navigation, którą omawiam (już w lipcu 2021) w poniższym filmie. Niby ta sama funkcjonalność, co w domyślnym Gutenbergu, a jednak lepiej się pracuje.

Edycja całej witryny w obecnej fazie jest produktem o minimalnej opłacalności (MVP). Nie polecam przechodzenia na używanie go w witrynach produkcyjnych. O ile nie chcesz eksperymentować dla zabawy, nie sugeruję nikomu, kto ma złożoną witrynę, korzystać z pełnej edycji witryny w początkowej wersji WordPress 5.9. Obecnie obietnica edytowania czegokolwiek w Twojej witrynie jest ograniczona dostępnymi narzędziami i opcjami. Oznacza to, że większość złożonych rzeczy nadal nie jest możliwa w edycji w całej witrynie, ponieważ złożone narzędzia/funkcje nie zostały jeszcze utworzone/zaimplementowane w blokach. Ponadto większość wtyczek, które używają niestandardowych typów postów, jeszcze go nie obsługuje (np. WooCommerce). Wtyczki będą działać poprawnie, jednak nie będą zapewniać dodatkowej kontroli.

Nie potrzebujesz WordPress 5.9 ani motywu blokowego do edycji całej witryny, aby w pełni edytować swoją witrynę. Możesz to zrobić teraz w Kadence za pomocą dodatku pro, który umożliwia tworzenie szablonów i warunkowe dołączanie elementów w dowolnym miejscu witryny.

Kadence zawsze jest (i będzie) kilka kroków przed WordPressem. Kiedy czytam o zmianach WordPress 5.9, to w sumie nie mają dla mnie znaczenia, bo wszystko i tak mogę już zrobić za pomocą Kadence Pro.

Bez wątpienia najbardziej ekscytują mnie ulepszenia widoku listy! Edytor bloków przedstawiał pewne wyzwania, gdy użytkownicy próbowali przenosić rzeczy. Ten brak mobilności bloków był dla niektórych głównym problemem, ale dzięki nowym ulepszeniom widoku listy możesz przeciągać bloki bezpośrednio w widoku listy. To znacznie ułatwi przenoszenie bloków w edytorze WordPress.

Co to full-site editing w WordPress?

Edycja całej witryny to kolejny etap rozwoju Gutenberga w kierunku, w którym Gutenberg jest całym doświadczeniem edycji w WordPress. Pozwala na budowanie wszystkich części Twojej witryny za pomocą edytora Gutenberg, jeśli Twój motyw umożliwia tę funkcjonalność. Nagłówki, nawigacja, archiwa, szablony postów to edytowalne części strony WordPress i wszystko można edytować. Jednak chociaż wszystko można edytować, niekoniecznie oznacza to, że wszystko można zrobić. Jesteś ograniczony przez dostępne bloki i funkcje/ustawienia bloków.

Czy mogę używać full-site editing w Kadence?

Kadence Theme w wersji PRO ma dodatek, który dodaje możliwość tworzenia szablonów i warunkowego stosowania ich w różnych obszarach witryny. Na przykład, jeśli masz niestandardowy typ posta i chcesz zaprojektować unikalny układ dla tego niestandardowego typu postu, możesz to łatwo zrobić za pomocą elementów Kadence. Nasi dobrzy przyjaciele z Restrict Content Pro wykorzystali to do skonfigurowania swoich stron z pojedynczymi dodatkami. Dodatki to niestandardowy typ postu w ich zapleczu i stosują szablon do tworzenia swojego projektu. Korzystanie z takiego szablonu pozwala im pobierać niestandardowe pola, a także treść posta, aby wypełnić stronę. Kadence Blocks Pro dodaje wszystkie dynamiczne kontrolki zawartości.

Kolejną potężną funkcją Kadence Elements jest możliwość zaczepiania sekcji treści w dowolnym miejscu witryny w dowolnym poście, wszystko warunkowo. Oznacza to, że jeśli chcesz coś dodać, ale nie chcesz przebudowywać szablonu, możesz podłączyć go do istniejącego szablonu. Chociaż możesz użyć dowolnego haka, Kadence zawiera już przykłady haków dla WooCommerce, LearnDash i wielu innych.

Tak! Pracujemy nad wersją motywu Kadence, która pozwoli Ci na włączenie pełnej edycji witryny, jeśli zechcesz. To nie zostanie wydane w dniu, w którym jest WordPress 5.9. Obecnie spodziewam się, że ta opcja będzie dostępna kilka tygodni po wydaniu wersji 5.9. Należy jednak pamiętać, że nie polecam tego w przypadku witryn produkcyjnych, ponieważ edycja całej witryny jest wciąż zbyt wczesna w rozwoju. Moim zdaniem edycja całej witryny jest nadal bardzo niezręczna w użyciu, ale spodziewam się, że z czasem będzie to dojrzewać.

Ben pisze, że pracują nad tym, żeby Kadence wpierał FSE. Nie widzę takiej potrzeby, ale będą mogli zaliczyć się do grona motywów wspierających FSE. No i może i w tym aspekcie wyprzedzą jakoś twócow WordPressa? : )

Edycja całej witryny, sposób, w jaki osiąga to rdzeń WordPressa, jest zupełnie innym podejściem od tego, które znają użytkownicy WordPressa. W sekcji Wygląd w nawigacji administratora WordPressa będzie brakować dostosowania, menu i widżetów. Zamiast tego masz nowy edytor witryny.

Wewnątrz edytora witryny możesz kontrolować szablony witryny lub otworzyć edytor stylów, aby wybrać czcionki, kolory itp. Ponieważ wszystko będzie oparte na blokach, prawie wszystkie ustawienia zostaną następnie określone w poszczególnych blokach używanych w szablonach.

Osobom ciekawskim z pewnością sugeruję stworzenie środowiska testowego, w którym można się bawić, eksperymentować i samodzielnie decydować, co myślisz o edycji pełnej witryny. Jednak zanim staniesz się zbyt krytyczny, pamiętaj, że jest to minimalny opłacalny produkt (MVP czyli). Teraz, kiedy już położono fundament, wiele można dodać i ulepszyć. Osobiście jestem podekscytowany możliwościami.

Jeśli się zastanawiasz, nie wierzę, że motywy oparte na blokach do edycji całej witryny będą dla wszystkich i nie uważam tego za koniec tradycyjnych motywów. Wierzę, że oba systemy będą istnieć w dającej się przewidzieć przyszłości, a Kadence planuje rozwój dla obu systemów.

Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami!

-Ben Ritner

Wpis jest tłumaczniem wpisu ze strony Kadence, z moimi komentarzami.
Więcej o motywie Kadence znajdziesz klikając w to zdanie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *